layer

Koncerty

W tym miejscu znajdziecie rekomendowane przez nas, najciekawsze koncerty w historii współczesnej muzyki. Brakowało nam takiego serwisu, gdzie można znaleźć wyselekcjonowaną i wysoką jakościowo bazę w jednym miejscu. Zbiór ten będziemy powiększali z miesiąca na miesiąc.

Aktualności

Koncerty

layer

W tym miejscu znajdziecie rekomendowane przez nas, najciekawsze koncerty w historii współczesnej muzyki. Brakowało nam takiego serwisu, gdzie można znaleźć wyselekcjonowaną i wysoką jakościowo bazę w jednym miejscu.

Wyszukaj koncert

Muzyczna mapa Polski

layer

Dowiedz się więcej o polskich artystach, poznaj ich korzenie. Znajdź na mapie.

Znajdź na mapie

Przestrzeń dla dzieci i młodzieży

layer

Edukujemy, poznajemy. Specjalnie dla najmłodszych nasi przewodnicy stworzyli playlisty oraz gry i zabawy, przez które dzieci i młodzież lepiej poznaje polską scenę muzyczną.

Sprawdź

Quizy i gry dla dorosłych

layer

Łączymy i zachęcamy do poznawania twórczości polskich artystów przez różne formy aktywności. Przekonaj się sam.

Sprawdź
layer

Koncerty

W tym miejscu znajdziecie rekomendowane przez nas, najciekawsze koncerty w historii współczesnej muzyki. Brakowało nam takiego serwisu, gdzie można znaleźć wyselekcjonowaną i wysoką jakościowo bazę w jednym miejscu. Zbiór ten będziemy powiększali z miesiąca na miesiąc.

Koncerty

Ostatni, pożegnalny koncert Paktofoniki w katowickim Spodku w 2003 roku

Ostatni, legendarny koncert zespołu Paktofonika odbył się w marcu 2003 roku w katowickim Spodku.

 

"Pożegnalny koncert" to nieoficjalny album koncertowy polskiej grupy muzycznej Paktofonika. Wydawnictwo ukazało się 26 kwietnia 2004 roku nakładem wytwórni muzycznej Universal Music Polska. Nagrania zostały wydane w formie kasety VHS i płyty DVD. Na albumie znalazł się zapis ostatniego koncertu Paktofoniki, który odbył się 21 marca 2003 roku w katowickim Spodku. Występ zgromadził ponad 5000 widzów.

Zespół wystąpił w składzie: Wojciech "Fokus" Alszer, Sebastian "Rahim" Salbert, Marcin "Sot" Zięba i Sebastian "DJ Bambus/BDJ" Michalski. W koncercie poza członkami zespołu wzięli udział ponadto tacy wykonawcy jak: Piotr "Gutek" Gutkowski, DJ Senior Junior, Terence Chill, Radosław "Kams" Kamycki, Le-Lo, Rafał "Śliwka Tuitam" Śliwiak, Mea, Dike, DJ Spox, Tomasz "Sivy Wonder" Łyko, Marcin "Pan Duże Pe" Matuszewski oraz Piotr "DJ Haem" Jończyk. Koncert poprowadził Adam "O.S.T.R." Ostrowski.

Piosenki nagrane z udziałem zmarłego w 2000 roku Piotra "Magika" Łuszcza zostały wykonane w formie częściowego playbacku. Na scenie hali widowiskowej przemówił także ojciec rapera, który w jego imieniu odebrał złotą płytę za album Kinematografia (2000). Do biletu na występ Paktofoniki była dołączona płyta promo, na której znalazły się utwory "Priorytety" i "Na mocy paktu" oraz teledyski "Jestem Bogiem" i "Chwile ulotne". Impreza została poprzedzona wręczeniem muzycznych nagród polskiej sceny hip-hopowej "Magazynki" przyznawanych przez czytelników Magazynu Hip-Hop. Obraz został zmontowany przez Studio Filmowe Mamoń. Jego producentem był Krzysztof Michulski. Natomiast autorem masteringu był Igor "IGS" Sobczyk.

Pomysł wydania koncertu w formie zapisu wideo powstał jeszcze przed jego realizacją. Początkowo materiał miał zostać wydany jeszcze w 2003 roku. Zaplanowano także projekcje kinowe. Ostatecznie pod koniec 2003 roku członkowie Paktofoniki odstąpili od umowy ze współorganizatorem imprezy Krzysztofem Śmiałkiem i Markiem Warmuzem, przedsiębiorcami związanymi m.in. z firmą Doperacja. Jednakże w międzyczasie ustalono ostateczną datę premiery wydawnictwa na 26 kwietnia 2004 roku. Materiał trafił do sprzedaży nakładem Universal Music Polska bez zgody Wojciecha "Fokusa" Alszera i Sebastiana "Rahima" Salberta. W konsekwencji w Okręgowym Sądzie w Krakowie raperzy wytoczyli proces przeciwko Krzysztofowi Śmiałkowi i Markowi Warmuzowi o ustalenie faktu niezawiązania kontraktu wydawniczego. Konsekwencją zdarzenia było wycofanie nagrań ze sprzedaży. W zakończonym w 2006 roku procesie sąd przyznał rację raperom uznając iż materiał został wydany nielegalnie.

W zależności od źródła istnieją rozbieżności odnośnie tytułu wynikające prawdopodobnie z niejednoznaczności okładki wydawnictwa. Jednakże materiał powszechnie tytułowany jest jako Pożegnalny koncert. Na poligrafii wydania DVD widnieje nazwa zespołu, miejsce występu, a także data jego rejestracji. Z kolei na nośniku widnieje tytuł Ostatni koncert. Paktofonika. Katowice, Spodek 21.03.2003. Na okładce wydania VHS znalazł się podpis Pożegnalny koncert. 21.03.2003. Spodek. Natomiast na nośniku widnieje napis Paktofonika. Ostatni koncert.

Paktofonika - Jestem Bogiem (Ostatni Koncert) > https://youtu.be/1XlhcZ92ty0

Partnerzy

Niniejsza strona używa plików cookies w celu optymalizacji korzystania ze strony internetowej, w celach statystycznych oraz popularyzacji strony za pomocą serwisów społecznościowych. Warunki przechowywania plików cookies możesz określić w przeglądarce internetowej.