I skrzypce
Paweł Kapica - koncertmistrz
Anna Wieczerzak - zastępca koncertmistrza
Anna Biadasz-Dolińska
Bożena Budzich
Marta Westfalewicz
II skrzypce
Jacek Koprowski
Adriana Zgajewska
Grażyna Kasprzyk-Głaszcz
Arkadiusz Połetek
Anna Strojek
Altówki
Karol Jurewicz
Marta Szyryńska-Krot
Aneta Szybowicz
Bogusław Fuks
Wiolonczele
Alicja Leoniuk-Kit
Magdalena Miotke-Bajerska
Grazyna Michalec
Kontrabas
Sebastian Wyszyński (gościnnie)
Polska Filharmonia Kameralna Sopot powstała w lutym 1982 roku. Jest to orkiestra smyczkowa, która występuje także w składzie powiększonym o grupę instrumentów dętych.
Pod nazwą Orkiestra Kameralna Wojciecha Rajskiego debiutowała w czerwcu 1982 roku w Gdyni, a już kilka dni później otwierała festiwal Schleissheimer Sommer w Monachium i 37. Festiwal Sommerliche Musiktage Hitzacker. W 1987 roku orkiestra wyjechała na 33 koncerty do Stanów Zjednoczonych, grając m.in. w J. F. Kennedy Center w Waszyngtonie i Metropolitan Museum w Nowym Jorku. Zespół gościł także w Chinach (1990) i w Japonii (1997).
Polska Filharmonia Kameralna Sopot od początku swej działalności stale gości na renomowanych europejskich festiwalach, m.in. Schleswig-Holstein Musik Festival, Mecklenburg-Vorpommern Festspiele, Praska Wiosna, La Chaise-Dieu. Wiele razy Zespół gościł też na Festiwalu Muzycznym w Łańcucie i w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W koncertach, granych w prestiżowych salach koncertowych (by wymienić chociaż lipski Gewandhaus, Musikhalle w Hamburgu, Salę Pleyela w Paryżu czy wiedeński Musikverein) PFK Sopot towarzyszą najwybitniejsi soliści, a wśród nich m.in. Mścisław Roztropowicz, Natalia Gutman, Sabine i Wolfgang Meyer, Misha Maisky, Raphael Oleg, Gary Karr, Aleksandra Kurzak, Roberto Alagna, Piotr Beczała, Rolando Villazon i wielu innych. Koncerty jakie odbył zespół w ramach tournée po Niemczech ze światowej sławy pianistą Krystianem Zimermanem zdobyły znakomite recenzje w niemieckiej prasie.
Orkiestra ma w swoim dorobku ponad 60 płyt nagranych dla wielu renomowanych firm fonograficznych, a wśród nich: SONY Classical, EMI, Tacet, Thorofon, Sonomaster, Opus czy DUX. W 2015, po 8 latach pracy, orkiestra zakończyła nagrania wszystkich dziewięciu symfonii L. van Beetovena dla wytwórni TACET.
Począwszy od 2011 roku Polska Filharmonia Kameralna Sopot jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sopot Classic, corocznie uświetniającego letnią ofertę kulturalną Trójmiasta.
Zespół działa w strukturach Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART, jest instytucją kultury Miasta Sopot oraz Samorządu Województwa Pomorskiego.
WOJCIECH RAJSKI
Dyrygent, założyciel i dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot.
Urodził się w Warszawie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w swoim rodzinnym mieście otrzymując dyplom z wyróżnieniem w klasie prof. Bogusława Madeya. Jako stypendysta studiował również w Musikhochschule w Kolonii w Niemczech oraz uczestniczył w kursach mistrzowskich w Wiedniu.
Karierę dyrygenta rozpoczął w roku 1971 w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, debiutując baletem Giselle. Równolegle, od 1974 do 1978 roku był dyrygentem i dyrektorem artystycznym Opery Poznańskiej. W latach 1978-1980 pracował jako pierwszy dyrygent w Beethovenhalle Orchester Bonn. W 1982 roku założył Polską Filharmonię Kameralną Sopot, z którą występował w największych salach koncertowych Europy, m.in. w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Szwecji, Austrii, Hiszpanii oraz we Włoszech. W latach 1993-2006 Wojciech Rajski był dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej, wraz z którą, oprócz działalności koncertowej, zrealizował wiele nagrań dla Polskiego Radia.
W 1993 roku rozpoczął działalność pedagogiczną podejmując pracę w Hochschule für Musik w Karlsruhe, gdzie otrzymał tytuł profesora. Od roku 1998 jest profesorem dyrygentury w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem, a od 2008 roku prowadzi także klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
Oprócz stałej pracy z orkiestrami polskimi, Wojciech Rajski prowadził również gościnnie szereg orkiestr, m.in. w: Czechosłowacji, Węgrzech, Meksyku, Anglii, Szwecji, Grecji, Hiszpanii oraz Niemczech. Jako gościnny dyrygent współpracował z takimi orkiestrami, jak: Swisse Romaine, NDR Hannover czy Bayerische Rundfunk. Występował z wieloma światowej sławy solistami, wśród których znaleźli się m.in.: Mścisław Roztropowicz, Aleksandra Kurzak, Roberto Alagna, Henryk Szeryng, Sabine Meyer, Ivo Pogorelić czy Krystian Zimerman, z którym dwukrotnie odbył tournée po Niemczech, z Junge Deutsche Philharmonie oraz z Polską Filharmonią Kameralną Sopot.
Brał udział w międzynarodowych festiwalach m.in.: Praskiej Wiośnie, Festiwalu Flandryjskim, Festiwalu Gran Canaria, Festspiele Europäische Wochen Passau, Schleswig-Holstein Musik Festival, Evian, Montpellier, La Chaise Dieu i w Kopenhadze. Jest także pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sopot Classic.
W 2010 roku odebrał tytuł profesora z rąk Prezydenta RP. Otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2002), Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005) czy Pomorską Nagrodę Artystyczną (2008).
Fot. Bogna Kociumbas, Edyta Rembala i Łukasz Pietrzak.