Marcin Wasilewski

Kompozytor, gwiazda polskiego jazzu i uznany w świecie pianista.

Od ponad 26 lat koncertuje na całym świecie ze swoim Trio (kiedyś: „Simple Acoustic Trio”). Od 2001 współpracuje z prestiżową monachijską wytwórnią ECM Records. Ma na swoim koncie wiele nagród polskich i międzynarodowych, m. in. w 2005 i 2011 r. został uznany wschodzącą gwiazdą światowej pianistyki jazzowej w ankiecie najważniejszego amerykańskiego magazynu jazzowego „Down Beat”, a w Polsce - jest chociażby laureatem aż dziewięciu Nagród FRYDERYKA (pięciu w kategorii „Artysta Roku Jazz” oraz czterech – wspólnie z kolegami z Tria – za „Album Roku Jazz”), co czyni go najczęściej nagradzanym statuetką Fryderyka muzykiem jazzowym w Polsce. Przez ponad 20 lat wspólnie z kolegami z

Tria był oklaskiwany w Kwartecie Tomasza Stańko.

W czerwcu 2020 roku ukazał się szósty album jego tria w ECM Records pt. „Arctic Riff”, do nagrania którego artysta zaprosił Joe Lovano - wybitnego amerykańskiego saksofonistę i

gwiazdę światowego jazzu.

Marcin Wasilewski współpracował z tuzami światowego jazzu. Ma własny bogaty dorobek płytowy oraz liczne kooperacje z gwiazdami światowego jazzu – w Trio (Charles Lloyd, Joe Lovano, Nils Petter Molvaer), czy osobno (Branford Marsalis, Jan Garbarek, Manu Katche, Al Foster, Arild Andersen i wielu innych).

Jego zespół jest również niekwestionowaną gwiazdą polskiego jazzu i od lat jest uznawany przez międzynarodowych krytyków za jedną z najwybitniejszych i najbardziej unikalnych formacji jazzowych swojego pokolenia, ciesząc się jednocześnie uznaniem fanów jazzu na całym świecie.

Lider tria, Marcin Wasilewski- pianista i kompozytor, podziwiany przez publiczność za niezwykłą świadomość muzyczną i dbałość o dźwięk oraz ogromny talent w kreowaniu dramaturgii swoich kompozycji, dwukrotnie - w 2005 i 2011 r. – pojawiał się jako "wschodząca gwiazda" fortepianu w najważniejszym dorocznym plebiscycie międzynarodowych krytyków na świecie- kultowego magazynu Down Beat (Down Beat Annual International Critics Poll).

Fot. BartBarczyk.com & ECM Records, Bartosz Maciejewski i Tomasz sikora & ECM Records.

Moje playlisty

Dodane playlisty

Wybierz źródło:

Playlista Opis Gatunek Dodana Share ocena głosuj szczegóły

1

Polski jazz - mój wybór.

  • Jazz Chillout

30.10.2020

Szczegóły
# Tytuł
Playlista Opis Gatunek Dodana Share ocena głosuj szczegóły

1

Polski jazz - mój wybór.

  • Jazz Chillout

30.10.2020

Szczegóły
# Tytuł

Partnerzy

Niniejsza strona używa plików cookies w celu optymalizacji korzystania ze strony internetowej, w celach statystycznych oraz popularyzacji strony za pomocą serwisów społecznościowych. Warunki przechowywania plików cookies możesz określić w przeglądarce internetowej.