Hanna Raniszewska tworzy muzykę popularną pod pseudonimem artystycznym Hania Rani.
Jest klasycznie wykształconym muzykiem, w swojej twórczości nazywanej hasłem "modern classic", łączy klasyczne instrumenty z nowymi brzmieniami.
W duecie z Dobrawą Czocher stworzyła projekt Ciechowski klasycznie i nagrała w 2015 płytę "Biała flaga" z klasycznymi aranżacjami piosenek tego artysty. W 2017 założyła z Joanną Longić duet "Tęskno". Zespół wydał w listopadzie 2018 płytę Mi i w tym samym roku otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. Album "Mi" był nominowany do Fryderyków 2019 w kategorii Fonograficzny debiut roku.
W 2019 wygrała organizowany przez Gazetę Wyborczą plebiscyt Sanki dla najciekawszych nowych twarzy w polskiej muzyce.
5 kwietnia 2019 ukazała się jej debiutancka płyta solowa Hani Rani "Esja" nakładem prestiżowej brytyjskiej wytwórni Gondwana Records.
Zrobiła w Europie furorę tym albumem nagranym w hołdzie Islandii i na Islandii. Od 2019 roku zagrała ogromną ilośc koncertów w całej Europie i na wielu kontynentach.
W 2020 zdobyła aż cztery nagrody muzyczne Fryderyk w kategoriach: Album Roku Alternatywa (za album "Esja"), Nowe Wykonanie (z Melą Koteluk za utwór "Odprowadź (piano version)", Fonograficzny Debiut Roku i Kompozytor Roku (ex equo z duetem kompozytorskim Dawid Podsiadło/Olek Świerkot).
Nowy album Hani Rani, "Home" - wydany w lipcu 2020 roju - to jej powrót do domu. Album "Home" to pytanie o szukanie przynależności, własnego kąta, historia o szczęściu ale i tęsknocie. To historia miejsc, które stają się naszym domem czasem z przypadku, czasem z wyboru.
W 2009 ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, studiowała także na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.