Michał Cpt. Sparky Lipka to DJ, w swojej karierze zagrał już ponad 2000 imprez, a także muzyk, grafik, twórca wizualizacji, teledysków i filmów.
Autor audycji Ludożerstwo w rakietach w Radiospacji i współtwórca Soul Service DJ Team.
Syn znanego pisarza science-fiction Jerzego Lipki. Swoją działalność artystyczną rozpoczął na początku lat 90.
W 1993 roku wraz z Pawłem Kucharczukiem (znanym dziś, jako DJ Ed Szynszyl) Michał Lipka założył zespół Primitivo. W formacji tej Michał grał na gitarze basowej, później na keyboardzie. Tworzył też oprawę multimedialną zespołu od slajdów, wyświetlanych na koncertach, przez ulotki i plakaty po funzine “Nieregularnik Primitivo”. Zespół ten wydał jedną płytę w 1997 roku. W 2017 roku Michał nakręcił film dokumentalny o zespole Primitivo.
W 2000 roku, zaraz po rozpadzie zespołu Primitivo, Michał Lipka (pod pseudonimem Dr. Lee-Peng) wraz z Pawłem Kucharczukiem (Ed Szynszyl) tworzą nowy wspólny projekt eksplorujący muzykę etniczną arabską i hinduską pt. “Arabski Pępek“. Do współpracy zapraszają podróżnika Piotra (pod pseudonimem Al-Hallak). Wraz z tancerkami Jasminą i Lakszmi grają imprezy m.in. w Kawiarni Baumgart-Libera w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Piwnicy Architektów czy Łódzkim Forum Fabricum.
W 1998 roku Michał Lipka założył wydawnictwo płytowe Cpt. Sparky Publications. Nazwa pochodziła od jednego z utworów zespołu Primitivo. Celem było wydawanie i promowanie ciekawej polskiej muzyki, od eksperymentalnej elektroniki po ska i funk. Label istniał niespełna 3 lata i w tym czasie wydał 12 tytułów. Wydawnictwo pomagał prowadzić Tomasz Konca.
W piśmie Machina ukazała się promocyjna kompilacja utworów wydawnictwa Cpt. Sparky.
W 1999 roku Michał zostaje DJem. Zainspirował go do tego Maciek Wyrobek (DJ Maceo Wyro), który wrócił wtedy z pobytu w USA. Jako pseudonim artystyczny Michał pozostawia nazwę Cpt. Sparky.
Wraz z DJ Maceo Wyro, DJ Bridge i Mc Sean Palmer tworzą team DJski Soul Power. Wspólnie grają imprezy między innymi w Warszawskich klubach Muza, Piekarnia i Piwnica Architektów, Łódzkich Bagdad Cafe i Forum Fabricum.
W 2000 roku Michał zaprzyjaźnia się Adamem Jaworskim (DJ Adamus), z którym razem grają wiele imprez, m. innymi Kisiel Fighters.
W 2001 roku Cpt. Sparky został kierownikiem artystycznym Warszawskiego klubu Organza, który znajdował się wtedy przy ul. Sienkiewicza. Organizował tam wiele ciekawych imprez, sprowadzając takie gwiazdy jak Florian Keller czy DJ Palotai i Joseph Mailk. Ważnym elementem imprez organizowanych wtedy w klubie Organza były dekoracje tworzone przez Michała wraz z Rafałem Kozińskim i Łukaszem Majcherowiczem.
W 2001 roku Michał Lipka stworzył utwór na składankę magazynu City – “Warszawa – Ścieżka Dźwiękowa”. Do współpracy zaprasza praskiego barda – Stanisława Śnieżkę.
Od początku lat 2000, Michał Lipka jako DJ Cpt. Sparky regularnie grywa w topowych Warszawskich klubach Piekarnia, Muza, CDQ, Organza, Piwnica Architektów, poniżej wycinki z gazet dokumentujące jego występy.
W 2004 roku z Bartkiem Pazurą (znanym jako DJ Papa Zura) stworzył projekt “Goście z Galaktyki Arkana“, grając imprezy w klimacie psychodeliczno-funkowym. Oraz “Kung-Funk” grając funk z elementami orientalnymi i orientalną wizualizacją.
W 2005 roku Cpt. Sparky został kierownikiem artystycznym Warszawskiego klubu Paprotka. Regularnie zapraszał tam wielu znanych DJi i artystów z całego świata jak: Montefiori Coctail, DJ Shepdog, Frank Popp, Slope, Ursula 1000, Makka aka Beathoven, Eddie Piller, Henry Storch, Smoove. W klubie tym był też autorem wizualizacji i oprawy graficznej. Wydaje też klubową gazetką informującą o imprezach i edukującą klubowiczów o różnych muzycznych tematach.
W 2005 roku wraz z DJami Stupid Deep z Niemiec i Smoove z UK, Cpt Sparky stworzył projekt “Triple S Heroes“. Projekt łączył elementy świata komiksów i muzyki klubowej. We trójkę, jako trzej funkowi super bohaterowie zbawiali świat dobrą muzyką. Zagrali szereg imprez w różnych klubach w Niemczech, Szwajcarii i Polsce. Cpt. Sparky zrobił też oprawę wizualną tego projektu.
W 2005 i 2006 roku Cpt. Sparky tworzy dwie kompilacje “Viva! Party zone” i “Viva! La Musica” z muzyką klubową dla wydawnictw EMI i Sony.
W 2005 roku Cpt. Sparky wraz z trzema DJami: Papa Zurą, Burnem Reynoldsem i Mistim zakłada Soul Service – team DJski mający na celu wspólne promowanie ulubionych gatunków muzycznych: funka i soulu w klubach w Polsce. Dzięki współpracy z Polskimi Nagraniami działalność ta zaowocowała wydaniem serii 4 składanek Polish Funk oraz składanek Why Not Samba, Off Season i Strange Weekend z polską muzyką funkową i groovową z czasów PRL. Kompilacje te wydane były też na płytach winylowych. Michał Lipka jest też autorem oprawy graficznej tych kompilacji (oprócz Off Season i Strange Weekend).
Soul Service prężnie działa do tej pory > https://soul-service.pl/
Współpraca z Polskimi Nagraniami zaowocowała także wydaniem autorskich kompilacji Cpt. Sparky‘ego “We Pay Respekt” (także na winylu) z ciekawymi polskimi wersjami groovowych klasyków oraz “Fly Me to Brazil” (wydanej tylko na CD już przez Warner Bros. Polska i Instytut Adama Mickiewicza) z polską muzyką zainspirowaną bossa-novą i sambą. Michał Lipka jest autorem oprawy graficznej tych kompilacji.
W 2011 roku Cpt. Sparky rozpoczął cykl imprez Jazz Mess w Warszawskim klubie Tygmont. Od tego czasu współpracuje ze studiem tańca Swing Out i wspólnie robią cykl imprez “Zakochaj się w Swingu” promujących taneczny styl Lindy Hop i muzykę swingową.
W 2015 roku Cpt. Sparky realizuje wraz z Ojcem Karolem i DJ Spike koncert jubileuszowy Stołecznej Estrady. Do współpracy zaprosili Urszulę Dudziak, Halinę Frąckowiak i Anię Rusowicz z towarzyszeniem sekcji dętej w składzie Marcin Gańko i Piotr “Ziarek” Ziarkiewicz oraz Jarka “Shambalaya” Kulika – instrumenty perkusyjne. Jako połączone siły Soul Service & Break da Funk zmiksowali na żywo 18 kultowych utworów, a wśród nich: „Luciola” zespołu Manam, „Tak tak, to ja” Obywatela GC czy „Sen o Warszawie” Czesława Niemena. Ten występ był niepowtarzalnym spotkaniem tradycji z nowoczesnością w soulowo-funkowej estetyce zagrany dla 20.000 widzów na imprezie Wianki nad Wisłą 2015. Dodatkową atrakcją byli tancerze grupy Break Da Funk oraz Mateusza Polita zaproszeni do tego widowiska.
W 2016 roku Cpt. Sparky współpracuje ze Staszkiem Trzcińskim nad autorską DJską oprawą muzyczną weekendów w Warszawskiej Hali Koszyki. Regularnie, co weekend, grywa tam sety z pozostałymi DJami Soul Service oraz z muzykami na żywo.
W 2017 roku Cpt. Sparky tworzy swój vlog na YouTube “Why Vinyl?”. Jest to cykl krótkich filmów, w których Michał przedstawia swoją pasję i miłość do płyt winylowych i dobrej muzyki. W tym vlogu Michał spotyka się też z innymi DJami i kolekcjonerami płyt z Polski i całego świata i rozmawia o ich i pasji do muzyki i kolekcjach płyt winylowych. Sparky dzieli się też swoimi sposobami na budowanie setów imprezowych oraz filozofią stojącą za zawodem DJa i kolekcjonera winyli.
Cpt. Sparky przez ponad 17 lat swojej DJskiej kariery grał również w wielu klubach za granicą m. in.: Unique Club (Duseldorf), Zapata (Stuttgart), Depot (Tubingen), Cafe im Kunstverein (Frankfurt), Graviti (Wilno), Bunker (Minsk), Kraftwerk i Ventil (Szwajcaria), Ancien Cinema (Luxemburg), Soul Club (Tel Aviv), Bass Club (Jerozolima), Jazz Cafe (Londyn), Birdyard (Birmingham), Bohannon (Berlin) oraz w Szanghaju, Tokyo i innych miejscach na świecie.
Cpt. Sparky zagrał też na wielu festiwalach: Męskie Granie, Pozytywne Wibracje, Off-Festival, Astigmatic, Noc Muzeów.
Cpt. Sparky zagrał też kilkaset eventów w swojej karierze DJskiej. Przez 10 lat był DJem Balu Dziennikarzy, grał regularnie na Viva! Najpiękniejsi, Bal Debiutantów, Kreatury, Nagrody EFFIE, Telekamery, Miss-Polski, Bal charytatywny TVN, Fryderyki, Nagrody EMPiK. Zagrał też dla wielu firm: Canal +, Porsche, Gazeta Wyborcza, AMS, Bank BGK, Polsat Media, Strabag, Bre Bank, Edi-Presse, Irena Eris, Wyborowa, Nokia, Play, Ecco Walkathon, Agora i innych.
Od początku swojej kariery artystycznej Michał Lipka przykładał wielką wagę do oprawy wizualnej tworzonych przez siebie eventów. Już w latach 90. podczas koncertów zespołu Primitivo puszczał przez siebie zaprojektowane wizualizacje oraz tworzył dekoracje. Później, równolegle z karierą DJa rozwija swoje działania wizualne będąc VJem w klubach Piekarnia, Organza, Paprotka. Działania te kontynuuje do tej pory, koncentrując się na analogowych rzutnikach slajdów.
W 1999 roku Michał Lipka wraz z Bartoszem Weberem stworzyli cykl 8 krótkich filmików komediowych “Sparkolacje”. Emitowane one były w programie “MdM Mann do Materny” w TVP1.
W 2012 roku Cpt. Sparky wraz z Nevergiveup rozpoczął cykl kina dyskusyjnego Oko Proroka. W ramach tego projektu w klubie Huśtawka a następnie Znajomi Znajomych przedstawiał i popularyzował mało znane filmy psychodeliczne klasy B. Pokazy te zamieniały się w małe psychodeliczne rytuały a prowadzący w szamanów kina, prowadząc prelekcje w specjalnie przygotowanych przez Aleksandrę Chmurzyńską strojach obrzędowych.