#przestrzenmuzyki.pl

Moje playlisty

Dodane playlisty

Playlista Opis Gatunek Data dodania Share Ocena Głosuj

Ulubione playlisty

Playlista Autor Opis Gatunek Data dodania Komentarze Share Ocena Głosuj

Chór Polskiego Radia został założony przez Jerzego Gerta w październiku 1948 roku. Obecnie liczy 22 muzyków i koncertuje w kameralnym składzie.

Dyrektor artystyczny i dyrygent: Maria Piotrowska-Bogalecka

Soprany

Maria Babicz

Magdalena Drozd

Karolina Pawula-Szponder

Emilia Pływacz

Kinga Świerkosz

Katarzyna Wajrak

Alty

Izabela Bartyzel

Agnieszka Dynek

Dorota Dwojak - Tlałka 

Dobromiła Lebiecka

Agnieszka Piwko

Agnieszka Szostak

Tenory

Paweł Fundament

Krzysztof Piotrowski

Tomasz Świerczek

Jacek Ziobro

Basy

Krzysztof Barczewski

Piotr Brajner

Krzysztof Kmieć

Adam Radnicki

Andrzej Zawisza

Zespół wykonuje repertuar obejmujący zarówno muzykę a cappella, jak i formy wokalno-instrumentalne. Poza działalnością koncertową Chór Polskiego Radia dokonuje nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, a także nagrań płytowych dla polskich i zagranicznych firm fonograficznych. Na przestrzeni 70 lat udziałem Chóru Polskiego Radia są prawykonania dzieł najwybitniejszych, współczesnych kompozytorów polskich, między innymi Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego czy Wojciecha Kilara, a także współpraca z polskimi twórcami młodszego pokolenia m.in.z: Agatą Zubel, Aleksandrem Kościowem, Pawłem Łukaszewski, Andrzejem Kwiecińskim, Szymonem Godziemba-Trytkiem czy Aleksandrem Nowakiem. Zespół bierze udział w licznych festiwalach w kraju i za granicą. Chór Polskiego Radia współpracuje regularnie z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej i Orkiestrą Muzyki Nowej. Do marca 2012 roku zespół działał w strukturach Polskiego Radia S.A. W latach 2012 - 2019 zespołem opiekowała się Fundacja Rozwoju Sztuki Sonoris. Od 2020 roku na mocy umowy zawartej z Polskim Radiem S.A. zespół przejęła Fundacja Chór Polskiego Radia - Kraków. Dyrygentem i dyrektorem artystycznym Chóru jest Maria Piotrowska - Bogalecka.

MARIA PIOTROWSKA-BOGALECKA

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Akademii Muzycznej w Krakowie (podyplomowe studia z teorii muzyki). Studiowała również w Kodály Institute of the Liszt Ferenc Academy of Music, a swój dyrygencki warsztat doskonaliła w trakcie kursów w kraju i zagranicą. Jest laureatką XI Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu, na którym otrzymała pierwszą nagrodę oraz nagrodę specjalną im. E. Maćkowiaka za najlepszą metodę pracy z chórem. Wielokrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Śląskiego oraz Prezydenta Miasta Chorzów. Założycielka i kierownik artystyczny zespołu wokalnego Contento Core. W 2012 obroniła pracę doktorską w dziedzinie dyrygentura chóralna, a w 2014 roku opublikowała książkę „Decorum et varietas. Psalmy w muzyce wokalnej i wokalno-instrumentalnej polskiego baroku”. Pracuje jako adiunkt w Katedrze Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej w Katowicach. W latach 2015 – 2017 sprawowała funkcję kuratora regionu śląskiego ministerialnego programu Śpiewająca Polska działającego przy NFM we Wrocławiu. Od 2017 roku pracuje z Chórem Polskiego Radia. 

https://chorpolskiegoradia.pl/

Rekomendowane playlisty

Partnerzy