Amadeus Chamber Orchestra of Polish Radio

Założona w 1968 roku Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus liczy 24 muzyków.

Dyrektor i dyrygent: Agnieszka Duczmal

Dyrygent: Anna Duczmal-Mróz

 

I skrzypce:

Jarosław Żołnierczyk – koncertmistrz
Bogdan Kapała – koncertmistrz
Dominik Żmijewski
Leszek Wojtowicz
Andrzej Hop
Dorian Pawełczak
Mateusz Gidaszewski

II Skrzypce:

Mirosław Bocek – koncertmistrz
Arkadiusz Astriab – inspektor orkiestry
Marek Ważbiński
Monika Skruszewicz
Waldemar Abucewicz
Janusz Dąbrowski

Altówki:

Lech Bałaban – koncertmistrz
Kamil Babka
Beata Żołnierczyk
Izabela Mrozek

Wiolonczele:

Eugeniusz Zboralski – koncertmistrz
Anna Papierz
Maciej Mazurek
Maria Bielewicz – Pietraszek

Kontrabas:

Damian Sobkowiak

Pomyłki być nie może! Orkiestra Kameralna Polskiego Radia jest jednym z najwspanialszych zespołów naszych czasów. (”The Gazette”, Montreal)

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus została założona w Poznaniu w 1968 roku przez Agnieszkę Duczmal.

Początkowo działała pod patronatem Jeunesses Musicales, a później Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego. Zdobycie przez Orkiestrę w 1976 roku Srebrnego Medalu Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim zaowocowało przekształceniem jej rok później w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.

W 2014 roku Orkiestra otrzymała status Instytucji Kultury współprowadzonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu i Polskie Radio S.A. w Warszawie, a w 2018 roku do współprowadzących dołączyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  

Od 2009 roku drugim dyrygentem Orkiestry jest Anna Duczmal-Mróz.

Ów kobiecy duet dyrygencki czyni ten zespół polskich muzyków ewenementem na skalę światową.

Orkiestra dokonuje regularnie nagrań dla Polskiego Radia – do chwili obecnej transmitowano setki koncertów oraz zarejestrowano ponad 10.000 minut muzyki, obejmującej repertuar od baroku do współczesności. Orkiestra współpracowała z zagranicznymi radiofoniami, m.in: niemieckimi NDR, WDR, SFB oraz BBC w Londynie, CBC w Montrealu i radiofonią meksykańską, dla których nagrywała przede wszystkim muzykę polską.

Zespół zarejestrował ponad 100 koncertów i programów dla Telewizji Polskiej oraz pięć godzin muzyki dla Télévision Française 1. Dla japońskiej TV NHK Orkiestra nagrała godzinną audycję wypełnioną muzyką polską. W dorobku artystycznym Amadeusa znajduje się wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich J.S. Bacha w opracowaniu Józefa Kofflera na orkiestrę kameralną.

W dyskografii Orkiestra ma ponad 50 wydawnictw płytowych.

Prowadzi działalność koncertową w większości krajów europejskich oraz w USA, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Kuwejcie, Tajwanie i Japonii, współpracując często ze światowej sławy solistami, takimi jak: Maurice André, Martha Argerich, Avi Avital, Patric Gallois, Charles Richard-Hamelin, Steven Isserlis, Gary Karr, Kevin Kenner, Konstanty Andrzej Kulka, Mischa Maisky, Wynton Marsalis, Jeremy Menuhin, Igor Oistrakh, Piotr Paleczny, Michala Petri, Ivo Pogorelić, Alexandre Rabinovitch, Vadim Repin, Grigory Sokolov, Guy Touvron, Henryk Szeryng, Maxim Vengerov, Ingolf Wunder, Gheorghe Zamfir oraz czołowymi solistami polskimi.

Wśród najsłynniejszych sal koncertowych, w których występowała Orkiestra, należy wymienić Concertgebouw w Amsterdamie, filharmonie w Berlinie, Kolonii, Monachium i Petersburgu, lipski Gewandhaus, wiedeński Musikvereinsaal, Pollack Hall w Montrealu, Queen Elizabeth Hall w Londynie, mediolański Teatro alla Scala oraz Tokyo Opera City Concert Hall. Orkiestra regularnie bierze udział w licznych europejskich festiwalach muzycznych.

Zespół należy do najlepszych światowych orkiestr tego typu, posiada wyjątkowe brzmienie, wspaniałe legato i niezrównanego dyrygenta. („The Independent”, Londyn)

AGNIESZKA DUCZMAL

Podejście Agnieszki Duczmal określa przede wszystkim jej wnikliwy i badawczy umysł, który nigdy nie przyjmuje muzyki i jej wzorców wykonawczych bezkrytycznie. Artystka kształtuje
i różnicuje frazy w orkiestrze z uderzającą oryginalnością.
(„The Independent”, Londyn, Wielka Brytania)

Jest zdecydowana i witalna, i porusza się jak płomień. („Wells Journal”, Wielka Brytania)

Najsłynniejsza polska dyrygentka urodziła się w rodzinie o tradycjach muzycznych. Studia dyrygenckie ukończyła w 1971 roku w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Witolda Krzemieńskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. W tym samym roku rozpoczęła pracę jako dyrygent asystent w Państwowej Filharmonii w Poznaniu, a następnie jako dyrygent w Operze Poznańskiej, w której przygotowała m.in. polską prapremierę opery Benjamina Brittena Sen nocy letniej, premierę Rigoletto Giuseppe Verdiego oraz baletu Romeo i Julia Siergieja Prokofiewa.

Już w czasie studiów, w 1968 roku, założyła orkiestrę kameralną, przekształconą w 1977 roku w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus. Od początku istnienia Orkiestry Agnieszka Duczmal jest jej dyrektorem i dyrektorem artystycznym.

Agnieszka Duczmal została laureatką I Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów w Katowicach w 1970 roku. W 1975 roku uzyskała wyróżnienie na IV Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Herberta von Karajana w Berlinie Zachodnim. Rok później wraz ze swą Orkiestrą zdobyła Srebrny Medal Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim. W 1982 roku otrzymała tytuł „La Donna del Mondo” (Kobieta Świata) przyznany przez Międzynarodowe Centrum Kultury Saint Vincent w Rzymie pod patronatem UNESCO i prezydenta Włoch za wybitne w skali światowej osiągnięcia w dziedzinie kultury, sztuki i działalności społecznej.

Agnieszka Duczmal prowadzi koncerty z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Jako pierwsza kobieta dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiego Teatro alla Scala.

Do chwili obecnej wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus nagrała ponad 50 płyt, a dla Polskiego Radia ponad 10.000 minut muzyki. Dla Telewizji Polskiej zarejestrowała ponad 100 koncertów i programów muzycznych, m.in. w cyklach Stereo i w Kolorze i Goście Agnieszki Duczmal, pięć godzin muzyki dla Télévision Française 1, a dla japońskiej telewizji NHK godzinny program z muzyką polską. Dokonała również wielu nagrań dla radiofonii niemieckich, belgijskich, BBC w Londynie, CBC w Montrealu, radia i telewizji w Meksyku oraz w Japonii. W jej dorobku artystycznym znajduje się wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich J.S. Bacha w genialnej transkrypcji Józefa Kofflera na orkiestrę kameralną czy prawykonanie Męki Pańskiej według Świętego Mateusza Krzysztofa Knittla.

Wielu wybitnych kompozytorów zadedykowało jej swoje utwory. Dla swojej Orkiestry dokonała licznych transkrypcji arcydzieł muzycznych, m.in. Obrazków z wystawy Modesta Musorgskiego oraz utworów kameralnych J. Brahmsa, A. Brucknera, C. Debussyego, A. Dvořaka, S. Moniuszki, F. Schuberta, E.W. Korngolda, S. Laksa, P. Haasa, E. Elgara. Dyrygentka proponuje publiczności ciekawe projekty koncertowe, łącząc muzykę z baletem czy malarstwem. Od wielu lat prowadzi również, w formie cyklów koncertowych, działalność promującą młodych utalentowanych polskich muzyków.

Agnieszka Duczmal odbywa ze swoją Orkiestrą wiele podróży artystycznych, występując ze światowej sławy solistami w prestiżowych salach koncertowych Europy, obu Ameryk, Afryki i Azji.

Artystka zasiadała dotychczas w jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, takich jak: Eurovision Young Musicians, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Josepha Joachima w Hanowerze czy Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego.

Za prowadzoną działalność artystyczną Agnieszka Duczmal została uhonorowana wieloma nagrodami i odznaczeniami, do których w ostatnich latach dołączyły: Nagroda Stowarzyszenia ZAIKS za propagowanie polskiej muzyki współczesnej (2016), Nagroda z okazji 100-lecia ZAIKS-u (2018) oraz Złoty Fryderyk w kategorii muzyki poważnej za całokształt pracy artystycznej (2018).

Agnieszka Duczmal [...] jest niezrównana w tworzeniu kolorytu orkiestry. („The Village Times”, USA)

ANNA DUCZMAL-MRÓZ

„Anna Duczmal-Mróz po swoim debiucie na festiwalu w Bad Kissingen została okrzyknięta przez niemiecką prasę "sensacyjną dyrygentką”…”Jest technicznie bez skazy, dyryguje bardzo skupiona, precyzyjna i bardzo uważna „…”Doskonale buduje napięcie i potrafi je utrzymać, potrafi osiągnąć silne emocjonalne kontrasty, odnajduje zaskakujące zwroty“. (T.Ahnert)

Rozpoczęła edukację muzyczną jako skrzypaczka. Podczas studiów u Prof. Krzysztofa Węgrzyna w Hohchshule fur Musik und Theater w Hanowerze w Niemczech jej talent dyrygencki odkrył Maestro Eiji Oue, u którego następnie odbyła studia dyrygenckie w latach 2001-2005. Studia te ukończyła z wyróżnieniem prowadząc swój koncert dyplomowy z orkiestrą NDR-Radiophilharmonie w Hanowerze.

Już w 2000 roku założyła studencką orkiestrę Benjamin Britten Kammerorchester w Hanowerze, z którą koncertowała w Niemczech.

W roku 2003 debiutowała w Polsce dyrygując Orkiestrą Kameralną PR Amadeus . Od tego czasu koncertuje i nagrywa z tą orkiestrą, a od 2009 piastuje stanowisko jej drugiego dyrygenta.

W sezonie 2004/2005 pełniła funkcję asystenta Maestro Eiji Oue w NDR Radiophilharmonie, a w sezonie 2006/2007 dyrygenta-asystenta  Maestro Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej.

Anna Duczmal-Mróz  prowadziła koncerty  w Niemczech, Włoszech, Belgii, Austrii, Francji, Hiszpanii, Meksyku, Japonii i Ameryce Południowej oraz wielkokrotnie współpracowała ze wszystkimi najważniejszymi orkiestrami w Polsce, w tym z Filharmonią Narodową, SinfoniąVarsovią czy NOSPRem.  Występowała w znakomitych salach koncertowych takich jak Wiener Konzerthaus Mozart Hall, Palais des Beaux-Arts w Brukseli, Gustav Mahler Saal, Max-Littmanenn Saal w Bad Kissingen oraz na wielu znaczących festiwalach w Polsce (m.in. Festiwal Wielkanocny im. Ludwiga van Beethovena, Chopin i jego Europa),  Niemczech, Francji, Hiszpanii, Japonii i Ameryce Południowej. Występowała z tak znakomitymi solistami jak Wynton Marsalis i muzycy Jazz at Lincoln Center Orchestra, Avi Avital, Daniel Hope, Ingolf Wunder, Kirill Troussov, Piotr Paleczny, Konstanty Andrzej Kulka, Janusz Wawrowski, Charles Richard-Hamelin, Georgijs Osokins, Lukas Geniusas, Dimitry Shishkin, Veriko Tchumburidze, Bartosz Nizioł, Łukasz Kuropaczewski, Soyoung Yoon, Agata Szymczewska, Tomasz Strahl.

Jest propagatorką muzyki polskiej, którą promuje podczas koncertów w Polsce i za granicą, na wydawnictwach płytowych oraz w wielu stacjach radiowych na świecie. Jest twórcą pierwszego na świecie 5-płytowego cyklu ze wszystkimi symfoniami kameralnymi Mieczysława Weinberga, które zostały wydane przez niemieckie wydawnictwo CPO oraz DUX i  docenione przez krytyków w Polsce, Niemczech, Francji i Hiszpanii. Płyty otrzymały  3 nominacje do Fryderyków oraz  hiszpańską nagrodę magazynu Scherzo -„Exeptional” . Zaowocowało to publikacją artykułu Anny Duczmal-Mróz o twórczości  symfonicznej M.Weinberga na łamach hiszpańskiego magazynu muzycznego „Scherzo”.

Dyrygentka przez 9 lat prowadziła  wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną kursy mistrzowskie dla młodych pianistów w Paderewski Piano Academy współpracując  ze znakomitymi  pianistami takimi jak Ilia Scheps, Robert McDonald, Andrzej Jasiński.

W 2014 roku Anna  prowadziła  kursy dyrygenckie i koncerty w Ameryce Południowej.

Współpraca z Capellą Bydgostiensis zaowocowała nagraniem płyty dla wytwórni DUX - "Hity XX wieku" pod patronatem Europejskiego Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego.

W dorobku płytowym Anny Duczmal-Mróz znajdują się również nagrane  wraz z Orkiestrą Kameralną PR Amadeus płyty: wydana w 2015 roku przez firmę DUX płyta z muzyką Sebastiana Krajewskiego oraz kompozycje Astora Piazzoli zarejestrowane podczas koncertu live z bandoneonistą Wiesławem Prządką.

W 2018 roku  jako kierownik muzyczny przygotowała w Opera Nova  premierę współczesnej opery „Awantura w Recco czyli drzewko wolności” Macieja Małeckiego do libretta Wojciecha Młynarskiego a w 2019 roku  premierę baletu „Sen nocy letniej” F.Mendelssohna w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

Anna Duczmal-Mróz regularnie dokonuje nagrań archiwalnych polskiej muzyki dla Polskiego Radia, a jej koncerty są transmitowane przez Polskie Radio i NDR. Jest też wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autorzy zdjęć: Jacek Mójta i Barbara Ostrowska.

Moje playlisty

Dodane playlisty

Wybierz źródło:

Playlista Opis Gatunek Dodana Share ocena głosuj szczegóły

1

Polski repertuar - jazz.

 • Jazz Chillout

28.10.2020

Szczegóły

2

Polski repertuar - jazz.

 • Jazz Chillout

28.10.2020

Szczegóły

3

Polski repertuar - opera.

 • Klasyka

28.10.2020

Szczegóły

4

Polski repertuar - muzyka poważna.

 • Klasyka,
 • Dzieci i młodzież

27.10.2020

Szczegóły
# Tytuł

5

Poznajcie nasze playlisty.

 • Klasyka,
 • Dzieci i młodzież,
 • Stare piosenki,
 • Pop,
 • Jazz Chillout

27.10.2020

Szczegóły
# Tytuł

6

Nagrania solowe naszych muzyków.

 • Klasyka

27.10.2020

Szczegóły
# Tytuł

7

Wybór naszych fanów (3)

 • Klasyka

27.10.2020

Szczegóły
# Tytuł

8

Wybór naszych fanów (2)

 • Klasyka

27.10.2020

Szczegóły
# Tytuł

9

Wybór naszych fanów (1)

 • Klasyka,
 • Dzieci i młodzież

27.10.2020

Szczegóły
# Tytuł

10

Nasza oficjalna playlista.

 • Klasyka

27.10.2020

Szczegóły
# Tytuł
Playlista Opis Gatunek Dodana Share ocena głosuj szczegóły

1

Polski repertuar - muzyka poważna.

 • Klasyka,
 • Dzieci i młodzież

27.10.2020

Szczegóły
# Tytuł

2

Poznajcie nasze playlisty.

 • Klasyka,
 • Dzieci i młodzież,
 • Stare piosenki,
 • Pop,
 • Jazz Chillout

27.10.2020

Szczegóły
# Tytuł

3

Nagrania solowe naszych muzyków.

 • Klasyka

27.10.2020

Szczegóły
# Tytuł

4

Wybór naszych fanów (3)

 • Klasyka

27.10.2020

Szczegóły
# Tytuł

5

Wybór naszych fanów (2)

 • Klasyka

27.10.2020

Szczegóły
# Tytuł

6

Wybór naszych fanów (1)

 • Klasyka,
 • Dzieci i młodzież

27.10.2020

Szczegóły
# Tytuł

7

Nasza oficjalna playlista.

 • Klasyka

27.10.2020

Szczegóły
# Tytuł
Playlista Opis Gatunek Dodana Share ocena głosuj szczegóły

1

Polski repertuar - jazz.

 • Jazz Chillout

28.10.2020

Szczegóły

2

Polski repertuar - jazz.

 • Jazz Chillout

28.10.2020

Szczegóły

3

Polski repertuar - opera.

 • Klasyka

28.10.2020

Szczegóły

Partnerzy

Niniejsza strona używa plików cookies w celu optymalizacji korzystania ze strony internetowej, w celach statystycznych oraz popularyzacji strony za pomocą serwisów społecznościowych. Warunki przechowywania plików cookies możesz określić w przeglądarce internetowej.